3 серпня у Києві відбулася загальноукраїнська конференція «Нові правила на ринку насіння: рік досвіду на шляху до міжнародних практик». Перший у своєму роді захід було ініційовано Міністерством аграрної політики та продовольства України, Національною академією аграрних наук України, Насіннєвою асоціацію України (НАУ) та іншими учасниками насіннєвого ринку для того, щоб розглянути нововведення на ринку насіння України, практики провадження нових правил та потреби їх вдосконалення. Насіннєва асоціація України висловлює подяку організаторам та всім учасникам, які працюють над спільною метою – зробити кращим український насіннєвий ринок!
Конференція стала майданчиком для плідного діалогу між представниками держорганів та спеціалізованих ДП, наукових установ НААН, бізнес асоціацій та безпосередніх селекціонерів і виробників насіння і садивного матеріалу. Від Насіннєвої асоціації України у конференції взяли участь понад два десятка представників компаній-членів асоціації. Із доповідями виступили Голова правління НАУ В’ячеслав Гаврилянчик (ТОВ Сингента), Виконавчий директор Сюзана Григоренко та Голова Комітету НАУ з питань охорони прав на сорти рослин Ольга Храновська (ТОВ Лімагрейн). Зокрема, увагу було приділено практичній імплементації змін у законодавстві у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері розсадництва та насінництва. Наразі в Україні створена працююча модель сертифікації, вирощене насіння може гарантовано отримати відповідний статус, який дозволяє подальше поширення цього вартісного комерційного продукту на ринку України і його рух на зовнішні ринки.
В’ячеслав Гаврилянчик наголосив на наявних перевагах оновленого Законодавства та його практичній реалізації по напрямку сертифікації з лютого 2017 року, відзначивши, що це що стало можливим завдяки спільній та злагодженій роботі всіх учасників-сторін процесу, які долучилися до розробки, прийняття та введення в дію необхідних підзаконних актів. Крім того, В.Гаврилянчик відзначив необхідність як найшвидшого завершення визнання Еквівалентності системи українського насінництва відповідно до вимог ЄС і фіналізацію процедури приєднання держави до схем сертифікації ОЕСР по олійним культурам. Саме ці пункти є одними із основних напрямків діяльності НАУ.
Щодо регулювання системи відносин в частині охорони прав на сорти рослин як об’єктів інтелектуальної власності, Сюзана Григоренко в своєму виступі звернула увагу на тому, що є ряд питань, переважно процесуального характеру, які необхідно врегулювати якнайшвидше. С.Григоренко наголосила на необхідності спільної розробки практики застосування нових норм, для того щоб прийняте регулювання було ефективним, адаптивним, а всі дії здійснювалися своєчасно.
В рамках порядку денного заходу також розглядалися питання реалізації експертизи сортів рослин, їх практичної реєстрації, забеспечення сертифікації, оплатності і здійснення заходів контролю у сфері насінництва та розсадництва. За результатами роботи конференції робоча група з насінництва працюватиме над всіма озвученими питаннями з метою прийняття відповідних рішень для покращення ринку насінництва України. Проведення другої великої загальноукраїнської конференції із насінництва заплановано на наступний рік.