Вже протягом кількох останніх років питання налагодження національної системи збору роялті та виплат FSS за використання насіння, зібраного фермерами у власних потребах (Farm Saved Seeds, FSS), стоїть на порядку денному Насіннєвої асоціації України. Асоціація брала участь у обговореннях законодавчої бази із національними інституціями, зверталася до державних органів за роз’ясненнями щодо роялті, робила оцінку ринку зернових (як основних культур для збору роялті), запрошувала міжнародних експертів. Для вивчення найкращих практик організовувалися заходи з вивчення досвіду Чехії, Німеччини, Канади та інших країн. Наразі, мабуть, найефективніша система працює у Франції, де функцію збору роялті учасниками ринку покладено на агенцію SICASOV.
Насіннєва асоціація України має добрий досвід співпраці із SICASOV. Представники організації неодноразово приїжджали до Києва із презентаціями; у 2018 асоціація на чолі із виконавчим директором Григоренко Сюзаною здійснила робочий візит до головного офісу SICASOV для переймання навичок зсередини. Найостаннішим же раундом з обміну досвідом щодо питань збору роялті стала презентація генерального директора SICASOV Еріка Деврона, яку він провів у Києві 10 лютого.
Під час зустрічі із представниками робочої групи НАУ щодо роялті французький експерт розповів, на яких засадах працює його організація. Він представив схему роботи, яка є між всіма залученими сторонами (селекціонерами, виробниками насіння і рослин, SICASOV), ставки роялті, виплат FSS, показники їх збору за рік. Існуюча у Франції система створена таким чином, що фермери також отримують безпосередній зиск від її функціонування. Зібрані кошти направляються не лише на те, щоби селекціонери могли створювати нові покращені і більш пристосовані до сучасних вимог сорти (а це також даватиме позитивний ефект для всього ринку), а й спрямовуються у фонд підтримки фермерів FSOV.
В Насіннєвій асоціації було зазначено, що впровадження в Україні національної системи збору роялті сприяло би збільшенню цінності для насіння. Однак це питання не одного дня і кроки для її реалізації потрібно робити вже зараз. Зокрема необхідно дійти консенсусу щодо того, як це питання оформити в законодавчій площині. Наприклад, виконання ліцензійних договорів цієї ж агенції SICASOV у Франції підкріплено гарантуванням зі сторони держави. Створення подібного органу в Україні дало би поштовх до більш цивілізованої, регламентованої роботи ринку.
Досвід Франції також показує як працює відстежуваність сортів, коли жоден гравець ринку, що використовує насіння, не може оминути виплат за роялті чи FSS. Тоді як в Україні потрібно ще додаткового підіймати питання оцінки товарного ринку. На жаль, зараз немає жодної статистики, яка би повноцінно показувала, в яких масштабах під товарні посіви, використовується то й чи інший сорт, який, нагадаємо, є об’єктом інтелектуальної власності. Таким чином, приведення у відповідність умов для отримання роялті не тільки виводитиме ринок на загальноприйняті у Європі і інших передових країнах норми, але і відкриватиме можливості для протидії контрафакту, коли, наприклад, елеватор не прийматиме зерно «невідомого походження».
Із представленою презентацією члени НАУ можуть ознайомитися у розділі "Для членів Асоціації".