Питання отримання еквівалентності норм ЄС для сертифікації насіння в Україні в рамках Схем ОЕСР є предметом серйозних дискусій в Єврокомісії
5 грудня Виконавчий директор Насіннєвої Асоціації України зустрівся з пані Сіміон Дана Іріна - керівником підрозділу E-7, генерального департаменту Єврокомісії DG Health & Consumers.
Дана зустріч була організована радником при Міністерстві аграрної політики і продовольства України – Анрі Барнабо. Головне питання, яке порушувалося під час зустрічі, стосувалося статусу еквівалентності системи сертифікації насіння в Україні з нормами ЄС. Анрі Барнабо звернувся до пані Сіміон з проханням прискорити Місію Єврокомісії в Україну весною 2012 року. Валерій Хаджиматов охарактеризував ринок насіння в цілому, а також звернув увагу на проблеми, з якими зустрічаються компанії-імпортери в Україні.
Дана-Ірина Сіміон поінформувала, що питання отримання еквівалентності норм ЄС для сертифікації насіння в Україні в рамках Схем ОЕСР є предметом серйозних дискусій в Єврокомісії. Певні побоювання викликають нещодавні проблеми з імпортом насіння на територію України, а також не прийнятий досі Закон України «Про насіння і садивний матеріал», але пообіцяла сприяти активізації роботи Єврокомісії з розгляду заявки України на набуття статусу еквівалентності ЄС у системі сертифікації насіння.
Цього ж дня Валерій Хаджиматов зустрівся з Генеральним Секретарем ESA - п. Фон Ессеном. Організація цієї зустрічі була продиктована, в першу чергу, необхідністю вирішення багатьох внутрішніх питань із залученням уваги Європейського Співтовариства. У першу чергу, це питання імпорту в Україну партій насіння не зареєстрованих сортів рослин для селекційних цілей і експонування.
Чимало уваги було приділено питанню, яке стосується порогу наявності ГМО слідів в насінні. На жаль, пан фон Ессен зазначив, що це питання не врегульовано до цих пір і в ЄС, так як не існує єдиного порогу для усіх країн ЄС. Поки що це залишається внутрішнім питанням і залежить від національного підходу Уряду кожної з країн. Генеральний секретар повідомив, що наприкінці 2012 року ESA буде подавати на розгляд Єврокомісії пропозицію встановити єдиний поріг.
Обговорювалося також питання ПДВ при імпорті насіння. Валерій Хаджиматов пояснив, що відносно ПДВ, на внутрішньому ринку Україні діє норма ст. 15 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001-1008 згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньо-економічної діяльності (далі по тексту – УКТ ЗЕД) та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 згідно з УКТ ЗЕД, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників.
Відповідно, імпортери насіння відповідних культур не мають права на відображення податкового кредиту на суму ПДВ сплаченого при ввезенні товару, так як не виникатимуть податкові зобов’язання при реалізації цього товару.
Пан фон Ессен пообіцяв надати сприяння у вирішенні цих питань за допомогою Європейського співтовариства і запевнив у своїй готовності активно відстоювати інтереси НАУ, як повноправного члена Європейської насіннєвої Асоціації.
Від імені ТОВ «Маїсадур Семанс Україна» Валерій Хаджиматов прийняв участь у Загальній зустрічі Європейської Бізнес Асоціації з Міністром аграрної політики і продовольства України М. Присяжнюком, яка відбулася цього ж дня.
Були присутні також інші представники аграрного сектору України та ЄС, делегати від Єврокомісії та інших авторитетних європейських дипломатичних кіл. Під час зустрічі обговорювалися поточні проблеми та перспективи сільськогосподарського сектору України. У процесі дискусії пан Присяжнюк виділив пріоритетні напрямки розвитку сільського господарства України та можливості подолання перешкод на шляху до реалізації потенціалу аграрного сектору нашої країни.
В рамках дискусії Міністру аграрної політики та продовольства України було адресовано питання, що стосується ввезення на територію України насіння і садивного матеріалу сортів рослин для проведення селекційних і дослідних робіт, експонування. Генеральний секретар Європейської насіннєвої Асоціації висловив стурбованість з тієї причини, що процедура ввезення на митну територію України зразків садивного матеріалу для проведення селекційних і дослідних робіт, посилення контролю за їх цільовим призначенням на сьогоднішній день не врегульована жодним нормативно-правовим актом. Однак, затвердження такого Порядку дозволить відкрити доступ України до нового генетичного матеріалу, що безпосередньо впливатиме на прискорення темпів збільшення обсягів виробництва і продуктивність роботи в Україні.
Пан Міністр пообіцяв Генеральному секретарю ESA, а також Валерію Хаджиматову підписати незабаром вищезгаданий Порядок і сприяти в його погодженні з зацікавленими органами виконавчої влади з подальшою реєстрацією в Мін'юсті.
6 грудня Виконавчий директор зустрівся в Парижі з Марі-Франс Казалер - начальником Служби контролю та сертифікації насіння (SOC) і Даніелем Мінаром - державним інспектором SOC
Враховуючи той факт, що наступного року Україна очікує аудит ОЕСР і взяла на себе зобов'язання діяти відповідно до європейських стандартів та вимог, і при цьому професійна підготовка фахівців дуже необхідна для задовільних результатів аудиту, Валерій Хаджиматов обговорив можливість проведення тренінгів для фахівців Української державної насіннєвої інспекції і Держсортслужби, аргументуючи тим, що на сьогоднішній день професійний рівень державних інспекторів з питань насінництва повинен відповідати європейським вимогам. Враховуючи важливість здійснення сортової сертифікації, як головного елементу контролю сортових якостей насіння, необхідно, щоб спеціалісти мали можливість перейняти досвід європейських колег і здійснювати сертифікацію насіння в Україні належним чином, згідно з європейськими стандартами.