Для України як аграрної держави насінництво є одним з важливих напрямків інтенсивного розвитку. Конкурентність на світових ринках, можливість отримувати високоякісний продукт вітчизняним фермерам є дуже актуальною. Тому про проблеми і перспективи розвитку галузі журналіст видання «Агробізнес Сьогодні» Анна Горобчук, аналітик аграрного ринку, поспілкувалася із виконавчим директором Насіннєвої асоціації України Сюзаною Григоренко.
- Пані Сюзанно, розкажіть, будь ласка, про те, що сьогодні найбільше гальмує розвиток вітчизняного насінництва та не дозволяє агропідприємствам використовувати сучасний високопродуктивний посівний матеріал.
- Загалом можемо говорити про зростання якості насіння всіх видів сільськогосподарських культур, що використовуються українськими фермерами та холдингами в останні роки. Це є однією з вагомих причин зростання обсягів виробництва зерна та його подальшого експорту з України. Однак маємо і проблеми. Вони стосуються погіршення сортів у процесі їх виробничого використання через генетичну виснаженість потенціалу (коли насіння не оновлюють; і сіють по кілька років одне і те ж); недотримання технології вирощування сорту; ігнорування технологічних характеристик сорту. Впливає на це також і комплекс агротехнічних заходів для створення сприятливих умов для росту й розвитку рослин – неякісний обробіток ґрунту; відсутність протруєння в окремих господарствах через «економію» коштів; несвоєчасний захист посівів від бур’янів, шкідників, хвороб. Не менш важливим є і те як зберігають посівний матеріал: насипом або у пакуванні (біг-беги, мішки), яке місце зберігання обирають, і чи відповідає воно дотриманню стандартів вологості, температурного режиму, контролю заселеності шкідників тощо.
Сьогодні, у Державному реєстрі сортів рослин придатних для поширення в Україні з озимих культур є сорти зареєстровані до 2000 року, та ті, що з’явилися лише нещодавно. Наприклад, посівний фонд ріпаку озимого складається із 240 сортів, з них 143 – сорти іноземного походження, сім – вітчизняних; ячмінь звичайний – із 58 сортів, з яких 35 іноземного походження, 23вітчизняні.
Однією із провідних тенденцій на ринку є те, що пропозиція щодо реєстрації сортів озимих зернових культур збільшується щорічно від іноземних компаній. Якщо дивитися за терміном реєстрації, то з 98 сортів озимої пшениці іноземного походження, у тому числі 70 зареєстровані для поширення в Україні в період 2010-2017 рр. Аналогічно маємо ситуацію з ячменю озимому: із 35 сортів іноземні, а 29 – внесено в період з 2010 по 2017рр. Це свідчить, що по вітчизняні виробники посівного матеріалу не так інтенсивно оновлюють власні лінійки сортів сілгоспкультур, що, звичайно, потребує їхньої уваги у майбутньому.
- Які сьогодні принципи ціноутворення на нашому ринку?
- Принципи ціноутворення на насіннєву продукцію для аграріїв наступні. Насамперед попит на якісний посівний матеріал формує пропозицію, тому саме споживач, його запит на певні види культур, має мотивацію при їх виборі. Специфіка насіннєвої продукції наступна: якісні показники (схожість, енергія, маса 1000 г насінин), унікальність, новизна сорту або гібриду.
Загалом пропозиція на вітчизняному ринку насіння достатня, це стосується і ярих, і озимих культур. Селекційні та насіннєві компанії пропонують споживачу – сільськогосподарському товаровиробнику – широку лінійку вибору сортів залежно від тих якісних показників, на які він орієнтований.
- Якість новації нас чекають?
- З 2017 року змінилася система сертифікації насіння. Тому згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами і стандартами» від 08.12.2015 року № 864-VIII, сертифікацію насіння закріпили за Мінагрополітики. Сертифікація та видача сертифікатів стали платними, партії насіння має супроводжуватися двома сертифікатами: перший – на посівні якості, другий – на сортові якості; (до цього, видавався один об'єднаний сертифікат). При цьому, вимоги до посівних показників насіння не змінюються щороку. Це – схожість, енергія проростання, маса 1000 насінин, відсутність домішок тощо.
Матеріал повністю опубліковано у 18 (361) номері газети «Агробізнес Сьогодні»: http://www.agro-business.com.ua/agrobusiness/archive.html