Уже традиційно гравці насіннєвої галузі – компанії-члени Насіннєвої асоціації України зібралися разом підбити підсумки за період 2017 та одночасно визначити фокус питань на 2018 та майбутнє.
Почесним гостем зустрічі стала Ольга Трофімцева, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції. Саме їй і випала честь відкрити захід і першою звернутися до учасників із вітальним словом. Пані Ольга відзначила співпрацю Насіннєвої асоціації України, як однієї із активних профільних організації, та МінАПК. Вона розповіла, які питання вже вдалося вирішити спільними зусиллями, а також докладно зупинилася на євроінтеграційних прагненнях України, зокрема потребі у якнайшвидшому визнанні еквівалентності української системи сертифікації насіння до вимог ЄС. Остаточне рішення по цьому питанню лежить у формальній площині і очікується, що Єврокомісія затвердить його на початку 2018 року.
Під час зустрічі, яка відбулася 22 грудня 2017, компанія-членам асоціації були представлені доповіді із професійним оглядом насіннєвого ринку ІА «УкрАгроКонсалт» та «АПК-інформ».
Представники «УкрАгроКонсалту»: Сергій Феофілов презентував аналіз ринку насіння зернових та олійних культур, а Ольга Мозгова, експерт агенції, презентувала основні тренди на ринку овочевих культур.
Зокрема, серед факторів розвитку ринку насіння, головними були виокремлені такі пункти, як макроекономічне середовище, державна аграрна політика, паритет цін на товарних ринках, зміни погодно-кліматичних умов та еволюція фермерських запитів.
Для ринку овочевих культур поміж драйверів розвитку відзначена висока маржинальність органічної продукції, інвестиційна привабливість та високий потенціал для розвитку передусім малого і середнього бізнесу в сільській місцевості
У Мінагрополітики, на сьогодні, сконцентровано одночасно функції формування та реалізації державної політики з двох ключових напрямах для власників селекційних ресурсів і постачальників насіння, а саме: експертиза і держреєстрація сортів; виробництво і обіг насіння / посадкового матеріалу. За цими напрямками і здійснювалася робота з формування політики по відкриттю зовнішніх ринків, у тому числі для такої продукції, як насіння.
Вячеслав Гаврилянчик – Голова Правління та модератор зустрічі, та Григоренко Сюзана відзначили, що 2016 і початок 2017 були дуже динамічними і піднесли багато випробувань для галузі насінництва.
«Впровадження в життя» нового інституційного регулювання, процес функціонального розподілу і початок виконання нових функцій, викликаних вступом в дію змін у законодавчій сфері (Закони України «Про насіння і садивний матеріал», «Про охорону прав на сорти рослин ») - були базовими завданнями для всіх учасників галузі.
Організаційне виконання функцій потребує моніторингу та врахування тих факторів, що галузь насінництва інтегрована з усіма секторами АПК, але одночасно має специфіку та вимагає професійного компетентного підходу.
В свою чергу, представники галузі цінують реагування на питання, які виникають в процесі виконання функцій держуправління є, і чекають більшої уваги до питань саме розвитку галузі. Немає такої «програми, плану дій», який написав і буде працювати без поправок.
Зі своєї сторони, експерт проекту IFC «Розвиток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії» Іван Головенько розповів, які існують інструменти сталого зростання аграрного бізнесу для впровадження в Україні. Так, проект з метою збільшення доступу агровиробників малого і середнього бізнесу до фінансування фокусується на: агрофінансуванні і агрострахуванні. Вони відповідно пропонують використання методології оцінки агроризиків, спеціалізовані продукти сільськогосподарського фінансування, тренінги з управління сільськогосподарським бізнесом, а також розбудову внутрішнього потенціалу/ розробку страхового продукту і підготовку фермерів.
Овдієнко Олександрина, ІА АПК-Інформ, у доповіді «Ринок посівного матеріалу України: стан та основні тенденції», висвітлила питання: динаміка та структура посівних площ зернових та олійних культур в Україні, наведені кількісні показники по потребі в посівному матеріалі для цих культур, а також якими є обсяги імпорту насіння. Зазначається, що серед зернових культур висока частка імпортного посівного матеріалу (близько 31% протягом останніх 5 років) характерна кукурудзі, а серед олійних культур -соняшнику (64%), у ріпака цей показник на рівні 31%. Крім того, представник АПК-Інформ презентувала ТОП-посівного матеріалу в розрізі таких культур як, пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, ріпак та соя.
Учасники ринку погодилися, що нарощування сільгоспвиробництва та розширення географії експорту української агропродукції, залежить від виробника, його умінні своєчасно, швидко і якісно реагувати на потреби ринку і споживача, бути «надійним» і стабільним постачальником якісної продукції - що також формує зовнішній імідж держави.
Проходження змін, по суті своїй, не завжди є «комфортними» для бізнесу. А насіннєва галузь є ще й інноваційною та базується на використанні інтелектуальної власності , а у сфері інноваційних проектів інтуїція, своєчасність рішень, і ставка на людей відіграє більшу роль, ніж у товарному агробізнесі, який склався.