8-12 жовтня 2017 відбулося щорічне засідання Європейської насіннєвої асоціації (European Seed Association, ESA), у якому приймала участь Насіннєва асоціація України.
Цього року конгрес, що проходив у Ризі, Латвія, зібрав під одним дахом понад 950 учасників: спеціалістів у сфері насінництва, науковців, представників профільних організацій і насіннєвих компаній.
З’їзд розпочався з зустрічі Генеральних секретарів та керівників національних галузевих асоціацій, які представляють держави Євроспільноти та традиційно продовжився обговоренням питання по секціям в розрізі культур (так, відбулися засідання секцій: «Олійні», «Кукурудза», «Злакові і бобові», «Кормові та трави», «Картопля», «Овочеві та декоративні»), та двосторонніми робочими зустрічами.
Так, по результатам, у 2017 році, учасниками галузі, зосереджено на наступному.
Очевидним є те, що інновації в рослинництві – селекція та технології, ймовірно, були і залишаються ключовим предметом, який домінує у порядку денному галузі у всіх країнах Європи.
Дискусія навколо неонікотиноїдів – використання чи повна заборона, як це вплине на насіннєву галузь (неонікотиноїди застосовуються в сільському господарстві як інсектициди для протруювання садових (яблуня, слива) і польових (картопля, кукурудза, томати, огірки, цукровий буряк, соняшник) культур).
Розвиток технологій VS охорона навколишнього середовища, суспільне сприйняття. Сьогодні у Європі епоха соціальних медіа і це потрібно враховувати, незалежно від того, чи ми розглядаємо політичні питання чи питання насінництва - ключове слово тут, ймовірно, СОЦІАЛЬНИЙ, як результат, у формуванні думок, політик і в кінцевому регулюванні питань насінництва маємо слухати не пов'язаних з нашою роботою та продуктами – громадські дослідники та екологи, «стурбовані групи споживачів та експертів» та ін.
Охорона та захист прав інтелектуальної власності на сорти; використання в майбутньому, рослинних генетичних ресурсів, Нагойський протокол та комплексна регуляторна база навколо генетичних ресурсів, збереження генетичної спадщини та безперервне вдосконалення сортів, прийняття та впровадження нового Регламенту ЄС щодо здоров'я/захисту рослин.
Ряд важливих тем, які представлені:
- Brexit та його наслідки для сектору насінництва у Великобританії і ЄС після весни 2019 року;
- Нове Положення ЄС про органічне землеробство та його правила, як це впливатиме на виробництво та кінцеве використання органічного насіння;
- Незаконна торгівля насінням, шахрайство та наші зусилля з боротьби з ними;
- кодекси поведінки (етичні правила);
- тестування сортів, фітосанітарні вимоги та ін..
- інтерактивний рух насінння, аспекти торгівлі та гарантїя якості….
Також, ESA є єдиною профільною організацію, яка співпрацює як із Єврокомісією. Насіннєвою асоціацію України було проведено одразу кілька зустрічей із керівництвом ESA. Зокрема, Григоренко Сюзана, виконавчий директор провела розмову із Гарліком фон Ессеном (Garlich von Essen), генеральний секретар Європейської насіннєвої асоціації, та Крістофом Руяром (Christophe Rouillard), технічним директором ESA з питання завершення процедури визнання еквівалентності системи сертифікації і виробництва насіння в Україні до вимог ЄС. Спільна позиція Насіннєвої асоціація України та ESA Європейської насіннєвої асоціації мають посприяти позитивному результату визнання еквівалентності, фінальне голосування по статусу якої заплановано в ЄС на кінець 2017 року.
«Немає дефіциту роботи» -, як ви, напевно, погодитесь)