Одним із ключових питань для насіннєвого ринку України є визнання еквівалентності системи сертифікації і контролю виробництва насіння до вимог Європейського Союзу. Саме від цього залежить, коли Україна зможе налагодити експортні поставки свого насіння до країн ЄС. Згідно останньої інформації від Європейської комісії, яка надійшла до Європейської насіннєвої асоціації (European Seed Association, ESA) на запит Насіннєвої асоціації України (із листом Єврокомісії можна ознайомитися у вкладенні), остаточне рішення з цього приводу буде прийнято до кінця 2017 року або на початку 2018 року. Зараз же європейській стороні потрібні певні уточнення по фітосанітарії. Також зазначену інформацію підтверджує і лист Мінагрополітики № 37-13-13/ 11682 від 12 травня 2017 року, що був направлений на Насіннєву асоціацію України.
Процес по отриманню еквівалентності відповідної системи сертифікації триває з 2011 року, в його рамках були позитивно пройдені всі етапи схвалення, однак офіційного рішення, яке б дозволило вільно експортувати до країн ЄС насіння, яке вирощене та вироблене в Україні, наразі немає. Визнання еквівалентності для України передбачатиме перш за все зняття нетарифних обмежень при експорті насіння (як, перевірка документів, показників, що містяться у сертифікатах, тощо), а усунення таких перепон в подальшому сприятиме розвитку галузі і підняттю якісних показників виробництва, яке орієнтуватиметься на кращі практики ЄС.
Підсумовуючи варто зазначити, що крім того, що всі учасники ринку очікують на прийняття ЕС рішення по наданню статусу еквівалентності в кінці 2017/ початку 2018 року, окремим, не менш важливим, буде і питання вступу цього рішення у силу для України. Насіннєва асоціація України активно працює над цими питаннями, а її європейський партнер ESA, який надає повну підтримку по темі, вже 29 травня на своїй секційній нараді знову підійме важливість визнання еквівалентності системи сертифікації насіння.