Ефективне використання азоту

Нова елітна генетика ріпаку дає змогу конвертувати мінеральний азот у врожай за будь-яких умов вегетації, забезпечуючи сталий результат   

Озимий ріпак є цінною та високомаржинальною олійною культурою, насіння якої використовується для отримання рослинної олії, в біодизельній промисловості та є сировиною для технічної промисловості. Щоб створити нові гібриди високої економічної цінності, селекціонери витрачають понад 10 років. Це означає, що нові гібриди, що пропонуються фермерам сьогодні, є результатом фокусу селекції на майбутніх потребах.

Селекційна програма озимого ріпаку Lidea стартувала понад 30 років тому. Її головна мета — покращити продуктивність і стабільність завдяки підвищенню потенціалу врожайності та вивченню поведінки гібридів у різних умовах вирощування протягом життєвого циклу. Нині компанія має широку дослідну сітку, яка налічує 78 локацій по всій Європі, постійно проводить тестування нових гібридів ріпаку в різних агрокліматичних умовах, щоб запропонувати найкраще насіння, відповідно до вимог українських фермерів.

Відбір генетичного матеріалу відбувається за різними критеріями: високий і стабільний урожай, якість генетичного матеріалу, толерантність до фомозу, стійкість до переростання восени, до осипання, до хвороб.

Використовуючи тісні зв’язки з індустрією та фермерами, 2009 року Lidea перебудувала дослідницьку програму з ріпаку. Покращені знання генетичного пулу та інший підхід у виборі батьківських ліній та гібридів дали змогу виростити нове покоління генів. З 2022 року цей підхід та зусилля почали визнаватися. Відмінні результати офіційних випробувань перших гібридів цього покоління довели правильний вибір вектору селекції 10 років тому. Ці результати підтвердженні в різних ґрунтово-кліматичних умовах.

Майстер азоту

Цього сезону компанія пропонує генетичне рішення Azot Master, яке дає змогу ріпаку ефективно використовувати азот  для максимального розкриття потенціалу урожайності. Як відомо, азотні добрива є найбільш затратною статтею витрат під час вирощування ріпаку, оскільки ця культура найбільше споживає азоту. Так, для формування 1 ц врожаю ріпаку потрібно 7 кг азоту. На родючих ґрунтах фермери вкладають кошти в азотні добрива для отримання рекордного врожаю. На бідних ґрунтах та в ситуаціях, коли засвоєння азоту обмежене (холодна та волога або суха весна, пізній доступ до поля, брак коштів тощо) фермери прагнуть оптимізувати  витрати, відтак зменшують норми внесення азотних добрив.

Беручи до уваги, що азот є найбільшою витратою фермерів, Lidea включила азотну ефективність в цілі селекційної програми і через декілька років селекціонери отримали відмінні результати врожайності за  різного рівня азотного живлення нового гібриду ЛІД ІНВІКТО. Досліди проводили протягом трьох років на семи локаціях в трьох різних кліматичних зонах. Було протестовано більше ніж 50 гібридів ріпаку. У результаті було отримано два нових гібриди ЛІД ІНВІКТО та ЛІД ТЕБО бренду Azot Master, які давали прибавку врожаю від 4 до 15%, у порівнянні з конкурентами. Гібрид ЛІД ІНВІКТО посів перше місце в офіційній мережі випробувань Франції, показавши середній урожай 50,19 ц/га, що становить 110,6%, як порівняти з національним стандартом за два роки.

Гібрид ЛІД ІНВІКТО також був обраний для ринку України як більш адаптований та перспективний в наших умовах. 2024 року він з’явився на вітчизняному ринку. Перевагою нового гібриду є його здатність краще конвертувати доступний азот у врожай як за оптимальних умов вегетації,  коли є достатньо вологи, високий рівень мінералізації ґрунтового органічного азоту, є можливість внести мінеральний азот в оптимальні строки та в необхідній кількості, так і за обмежених умов низької мінералізації та доступу до вологи та азоту через пізнє його внесення. У першому випадку фермер гарантовано може отримати більше, ніж запланований урожай, у другому гібрид забезпечить досягнення запланованого результату.

До речі, фермери можуть самі переконатися в здатності рішення AZOT Master краще зберігати врожай в умовах обмеженого живлення, як порівняти з більшістю гібридів на ринку. Для цього слід засіяти частину поля гібридом ЛІД Інвікто, а другу частину - звичайним основним гібридом, поставивши між ними мітки. Для симуляції азотного стресу необхідно внести звичайне азотне удобреня за винятком одного проходу по обидва боки обох гібридів. Для цієї ділянки слід внести на 15% менше азоту або взагалі не проводити останнього внесення. Отриманий результат урожайності на чотирьох варіантах (з/без азотного внесення) переконує, що елітна генетика Azot Master передбачає максимально ефективне використання кожної одиниці азоту, а перевагою гібридів бренду Azot Master є конвертація кожної одиниці азоту в додатковий врожай і збереження високого врожаю за умов обмеженого азотного живлення.

Окрім того класичний гібрид ЛІД ІНВІКТО є одним з найкращих щодо вмісту олії на ринку. Його сильний початковий розвиток забезпечує адаптованість до пізніх строків сівби, а висока зимостійкість надає впевненості в збереженні потенціалу в складних зимових умовах.

Гібрид посів перше місце в офіційній мережі випробувань Франції, показавши середній урожай 50,19 ц/га, що становить 110,6%, як порівняти з національним стандартом за два роки

Рис. 1.  Оброблені дані дослідів