Цього року Європейська насіннєва асоціація Euroseeds (раніше відома як ESA) провела своє щорічне зібрання у Стокгольмі, столиці Швеції. Офіційна відкрита частина конгресу пройшла з 13 по 15 жовтня і протягом цих днів до участі в заході долучилося понад 1100 представників із майже 50 країн.
Вже традиційно у щорічному з’їзді Euroseeds взяла участь і Насіннєва асоціація України, єдиний офіційний представник від України, який входить до складу Європейської насіннєвої асоціації і чиї члени мають переваги при реєстрації на конгрес.
Наскрізною лінією через весь захід пройшли теми, що вже певний час залишаються актуальними для європейських країн, це – питання інновацій у селекції, взаємовигідної колаборації між насіннєвими компаніями та фермерами, особливо з огляду на обмеження, що вводить ЄС стосовно застосування засобів захисту рослин.
Старту роботи конгресу передувала зустріч Генеральних секретарів – керівників всіх національних асоціацій, що представлені в асоціації Euroseeds. Для українського представника – виконавчого директора Насіннєвої асоціації Сюзани Григоренко це була можливість обмінятися досвідом з директорами профільних асоціацій з європейських країн, дізнатися які питання актуальні в їх країнах, розказати, в чому асоціації досягли успіху, а які напрямки потребують підсилення.
Основна ж робота зібрання проводилися в окремих секціях по напрямках «Олійні та прядивні», «Кукурудза та Сорго», «Злакові і бобові», «Кормові та трави», «Картопля», «Овочеві та декоративні». На них розглядалися не тільки вузькоспеціалізовані технічні питання, але і були представлені презентації, що стосувалися тем, якими визначаються напрямки роботи цілої галузі, як для насіннєвих компаній в Європі, так і в усьому світі. Зокрема, говорили про наступне:
- сучасний стан селекції рослин та сільського господарства, загалом, та у Швеції, як країни, в якій проводиться конгрес;
- сприяння міжнародному обігу насіння: останні нововведення зі сторони ОЕСР;
- як планування сценаріїв допомагає науковим розробкам для потреб насіннєвої галузі;
- огляд Європейського плану з вирощування рослин, що містять білок (European Protein Plan), в контексті глобального виробництва олійних культур;
- як CPVO змінює власний підхід до публічних запитів щодо інформації про схеми селекції;
- досвід використання блокчейну у продовольчій галузі – вивчені уроки перших пілотних проектів;
- новий Регламент ЄС 2016/2031, що стосується захисту здоров’я рослин, встановлює правила, якими визначаються фітосанітарні ризики;
- підходи і політика ЄС щодо обробки насіння і обмежень у використанні мікропластику;
- питання захисту прав інтелектуальної власності на рослини з точки зору роздрібної торгівлі;
- виробництво без використання засобів захисту рослин – Чи Європа вимагає неможливе?.
Крім того, всім учасникам була надана змога активно долучитися до дебатів. Перша сесія такого плану була присвячена можливостям консолідації і оновлення законодавчої бази ЄС для насіннєвого сектору. На панельній дискусії свої позиції були озвучені представниками Єврокомісії, Бюро сортів рослин євроспільноти CPVO, Проектом CREA та асоціації Euroseeds.
Друга, не менш гаряча, дискусія стосувалася інновацій у селекції рослин. Ця тема розглядалася як з точки зору наукових кіл, так і з огляду на практичне застосування. Про новітні методики селекції, які викликають немало розмов, докладно можна було почути від провідних доповідачів: професора Даніеля Барбена з Університету Клагенфурту та Джона Ентайна, засновника і виконавчого директора «Проекту генетичної грамотності» (Genetic Literacy Project).
Учасники конгресу з України також не стояли осторонь насиченої програми зібрання. Для представників Насіннєвої асоціації України участь у заході – це гарна нагода провести діалог з багатьма своїми закордонними колегами, спілкування з якими протягом року часто обмежується телефоном чи форматом листування.
Присутність в одному місці і в один і той же час спеціалістів, науковців, представників профільних і суміжних організацій і компаній, задіяних у насінництві, дало змогу обговорити чимало питань, актуальних для українського ринку, як питання збору роялті, захисту прав інтелектуальної власності на сорти рослин, гармонізації українського законодавства у сфері насінництва до регламентів і директив ЄС, тощо.
Можливе наразі чи не найголовніше для всіх насіннєвих компаній України питань було піднято на заході Головою Правління Насіннєвої асоціації України Роменом Дестйо та виконавчим директором Сюзаною Григоренко. Це питання визнання еквівалентності української системи сертифікації насіння до європейських вимог – вирішення якого відкриває шлях до експорту насіння в ЄС.
Під час їхньої зустрічі із Гарліком фон Ессеном, генеральним секретарем Європейської насіннєвої асоціації, та Крістофом Руяром, технічним директором Euroseeds, в діалозі в чергове було засвідчено, що Україна отримала позитивну оцінку по аудиту своєї системи сертифікації і для руху насіння в ЄС зараз не вистачає лише формального рішення від європейських очільників, до розгляду якого вони, на жаль, не переходять вже кілька років. В Euroseeds запевнили, що вони, як єдиний голос європейського насіннєвого сектору, одностайно підтримують Україну і будуть звертатися до Єврокомісії аби прискорити прийняття рішення.