Згідно інформації про хід польових робіт від Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 9 квітня 2014 року вже посіяно 154, 7 тис. га ярої пшениці (94% від прогнозу), 1,904 тис. ячменю (89% від прогнозу), 287,7 тис. га цукрового буряку (87% від прогнозу). Фермери також вже перейшли до посіву соняшнику та кукурудзи. Так, соняшника посіяно – 726,4 тис. га (17% від прогнозу) та кукурудзи – 141 тис. га (3% від прогнозу). З них: у Степу – 30,4 тис. га, у Лісостепу – 82,1 тис. га та на Поліссі – 28,5 тис. га. До сівби кукурудзи приступили у всіх регіонах країни, але, в той же час, агрономи вагаються: чи правильно починати сіяти кукурудзу так рано? Тому ми б хотіли поділитися нашим баченням стосовно сівби кукурудзи за таких погодних умов.
Нещодавно, в журналі "Агроном", ми писали про строки сівби кукурудзи. Хочу додати ще трохи інформації стосовно наших рекомендацій щодо сівби кукурудзи. Зараз температура повітря є нестабільною та коливається досить суттєво. Особливо відчутний перепад денної та нічної температури. Ми ж, зазвичай, оцінюємо температуру в денну пору доби і, як правило, це є основним рушійним фактором для початку сівби. Кукурудзу можна починати висівати за стабільного переходу середньодобової температури грунту на глибині загортання насіння вище +7-8°C. Але що означає стабільний перехід середньодобової температури та коли проводити заміри для того, щоб правильно її визначити? Адже вдень вона може сягати +10-14°C, в той же час знижуватись вночі до +2-3°C. За моїми трьохрічними оцінками, найкращий період для визначення температури грунту є між 10.00 та 10.30 годиною ранку. Стабільним перехід середньодобової температури вважається тоді, коли вона не опускається нижче певної позначки більше, ніж 3-4 дні. Тільки після цього можна проводити сівбу. Якщо ж подивитися на статистичні дані, то дата стійкого переходу середньодобової температури грунту на глибині 5 см вище 8°C припадає в Степу на 13-15 квітня, у Лісостепу на 17-19 квітня та на Поліссі на 21-23 квітня. Це ті орієнтири, які дають можливість визначитись зі строком сівби, а ризики пошкодження кукурудзи холодом під час проростання та зворотними заморозками, якщо такі будуть мати місце в травні, мінімальні.
Що ж може відбутися, якщо кукурудзу посіяти занадто рано? По-перше, існує ризик отримання нерівномірних ослаблих сходів. Я вже писав, що пізні строки негативно впливають на отримання рівномірних сходів, але й занадто ранні також мають свій негативний ефект: за рахунок сильного перепаду денних і нічних температур паростки потрапляють в стресові умови. Може відбуватися їх деформація та формування неповноцінного первинного корінця, що негативно впливатиме на укорінення. Були випадки, коли кукурудза, відчувши холод над поверхнею грунту, формувала росток, який розвився вглиб. Звісно, що це все негативно відобразилося на кінцевій урожайності. Також може відбуватися пліснявіння ослаблених проростків, викликане грибами з роду Penicillium, Aspergillus, Botrytis, Fusarium тощо. Це відбувається за тривалого похолодання, особливо у північних регіонах України. Якщо ж після сівби відбудеться інтенсивне наростання температури, це сприятиме отриманню сходів та відповідно швидкому розвитку рослин. Але існує також інший ризик: на першу-другу декаду травня рослини будуть у фазі, більшій за 5-6 листків. І якщо в цей момент відбудеться зниження температури нижче 0°C, це може викликати повну загибель рослин, тому що точка росту в цей момент буде над поверхнею грунту.
Отже, під час вибору строку сівби потрібно врахувати всі ці фактори та провести сівбу в оптимально ранні строки. На нашу думку, це є: в Степу — 12-18 квітня , в Лісостепу — 15-25 квітня та на Поліссі — 20-30 квітня.
Ця інформація підготовлена на основі власних досліджень і є суб’єктивною, тому остаточне рішення, звісно ж, приймати вам.
Детальніше: www.kws.ua