У 2025 році Насіннєва асоціація України (НАУ) відзначає своє 15-річчя. Заснована з метою захисту інтересів компаній, що працюють у сфері виробництва насіння, експорту-імпорту насіння та садивного матеріалу, НАУ об’єднала лідерів галузі та створила платформу для діалогу, співпраці та впровадження прогресивних практик насінництва.
За 15 років активної роботи організація стала справжнім рушієм змін та прикладом ефективної взаємодії між бізнесом, державними органами та міжнародними партнерами у досягненні амбітних цілей.
Сьогодні НАУ — це ключовий гравець галузі, що формує майбутнє насіннєвого сектору України. Щомісячні комітети, робочі зустрічі, онлайн-дискусії та спеціалізовані групи сприяли розв'язанню цілої низки критичних питань — від удосконалення законодавства до боротьби з підробками.
Серед головних досягнень НАУ, які вже позитивно вплинули на насіннєвий сектор України — це зміни до законів, які регулюють роботу галузі: “Про охорону прав на сорти рослин», «Про насіння і садивний матеріал», «Про карантин рослин» та інші. Також були внесені пропозиції до понад 10 законопроєктів, серед яких і той, що стосується ГМО. Асоціація активно підтримує впровадження дієвих інструментів контролю у цій сфері і виступає каталізатором створення прозорих правил для учасників ринку.
Співпраця НАУ з європейськими колегами посприяла визнанню еквівалентності системи сертифікації насіння соняшнику, ріпаку, буряку та сої, що виробляється в Україні. Відповідне рішення Європарламент ухвалив у квітні цього року. Ще раніше — у 2020 році — в ЄС була визнана еквівалентність насіння зернових культур. Це сприяє не лише зростанню інвестицій у галузь, а й дозволяє Україні займати своє місце в ланцюгу виробництва ЄС і експортувати продукцію з додатковою вартістю.
Серед успішних локальних проєктів, реалізованих НАУ — кілька сильних інформаційних кампаній, серед яких —“Соєва лихоманка”, спрямована на підвищення обізнаності аграріїв щодо вирощування цієї культури без ГМО, і «Ні — підробкам» — про боротьбу з фальсифікацією, а також створення Овочевого комітету, до роботи якого залучені компанії, які не є членами Асоціації.
Півтора десятиліття Асоціація змінювалася та зростала, проте завжди адаптувалася в кризових умовах і підтримувала галузь у важкі часи. Йдеться і про стабільну роботу під час пандемії COVID-19, і про консолідацію ринку в перші місяці повномасштабного вторгнення. І, звісно, професійна експертиза, яка лягає в основу проведення всіх великих галузевих конференцій і внутрішніх заходів.
Своєю чергою, міжнародний вектор роботи, візити та залучення іноземних експертів, участь у конгресах Euroseeds та ISF сприяють впровадженню кращих світових насіннєвих практик в Україні.
Наразі НАУ — єдиний представник від України в Європейській насіннєвій асоціації та Міжнародній насіннєвій федерації. У планах — проведення в Києві воркшопу з ISTA, Міжнародною асоціацією з тестування насіння та низки інших заходів з міжнародними партнерами.
“15 років — лише початок шляху. Кожен рік нашої роботи — це крок до високих міжнародних стандартів, до кращих умов для забезпечення українських аграріїв якісним насінням. Наша місія — створити інноваційну екосистему, де бізнес та держава працюють як єдине ціле”, — зазначає виконавча директорка НАУ Сюзана Григоренко.
Ініціативи та зусилля НАУ були відзначені нагородою «Найефективніша профільна асоціація року». Попереду в НАУ — амбітні цілі євроінтеграції та вдосконалення системи насінництва в Україні. Асоціація залишається платформою, яка об'єднує, захищає та розвиває галузь, демонструючи, що спільна робота здатна змінювати реальність на краще.