21 лютого 2018 року у Києві в рамках програми заходів міжнародної виставки «Зернові технології 2018» відбувся Насіннєвий форум 2018. Унікальна в своєму роді подія, присвячена актуальним тенденціям ринку насіння в Україні, нещодавнім галузевим змінам та визначенню можливих шляхів розвитку насінництва, була підготовлена Насіннєвою асоціацію України, Українським насіннєвим товариством, Американською торговельною палатою в Україні та УКАБом. У вітальному слові від організаторів Григоренко Сюзана, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України, зокрема наголосила на великій важливості того, що свою роботу виставка «Зернові технології 2018» розпочинає саме заходом про насіння, на якому базується все рослинництво.
Участь у Насіннєвому форумі 2018 у якості доповідачів взяли як представники держорганів, так і співробітники галузевих компаній. Для понад 100 відвідувачів заходу вони представили доповіді по таким питанням, як стан та перспективи розвитку насіннєвої галузі, підсумки роботи органів сертифікації, тенденції селекції зернових культур, збір роялті з насіння і садивного матеріалу, тощо.
У своєму виступі Директор департаменту аграрної політики та сільського господарства Міністерства аграрної політики і продовольства України Володимир Топчій зазначив, що насінництво – це галузь, що дає всьому життя. Він окреслив основні моменти на ринку насінництва. Це і переділ функцій щодо сертифікації, і початок роботи першої приватної компанії, яка надає такі послуги, а також очікування на те, що найближчим часом ЕС підтвердить еквівалентність української системи сертифікації насіння.
Сергій Мельник, Директор Українського інституту експертизи сортів рослин, в свою чергу поділився напрацюваннями своєї установи, які стосуються проведення ґрунтового контролю, збільшенню частоти випуску бюлетенів «Охорона прав на сорти рослин» до одного разу на два місяці, можливості розширення функціоналу електронного кабінет заявника і обміну інформацією про подані заявки на сорти рослин між державами-учасницями Міжнародної конвенції з охорони нових сортів рослин.
Ольга Храновська, координатор Комітету з питань охорони прав на сорти рослин Насіннєвої асоціації України, менеджер зі зв'язків з державними органами ТОВ "Лімагрейн Україна", докладно зупинилася на питаннях збору роялті, представивши як найкращі міжнародні практики, так і перспективи впровадження в Україні власної системи. Селекціонери, відповідно до конвенції УПОВ, мають право отримувати збори/ роялті за використання власних сортів. Роялті дозволяє забезпечувати прямий внесок фермерів у розвиток нових сортів рослин і тому для надходження таких внесків селекціонери у всьому світі створюють спільні системи.
В доповіді були зазначені правові передумови для збору роялті в Україні, та кроки, що потрібно зробити для реалізації власної системи. Насіннєва асоціація України вже доволі тривалий час вивчає це питання. В рамках організації була створена робоча група, із залученням міжнародної юридичної компанії проведено аналіз законодавств, були організовані круглі столи із представниками діючих систем Чехії, Франції, Канади та Німеччині. Так, створення в Україні єдиної системи збору роялті має передбачати: єдиний підхід до укладання ліцензійних договорів, єдиний метод визначення ставки роялті за сертифікаційне насіння, чіткий механізм організації зборів виплат, регулярні інвестиції до дослідницьких програм/ селекції.