Роялті для насінництва. Питання на порядку денному галузі

30 січня 2018 року Насіннєва асоціація України проводить зустріч з Директором міжнародних зв’язків Німецької асоціації селекціонерів Дітером Рюкером на тему «Збір роялті з насіння та садивного матеріалу у Німеччині».

І питання зустрічі: збір роялті за сертифіковане насіння з FSS насіння для власних потреб, передумови для формування системи збору роялті, в тому числі охорона сортів, як об’єктів власності.

У 2017 році, аналогічні зустрічі було проведено з Канадськими, Французькими, Чеськими колегами та ін.

Паритетне входження України у світовий ринок насіння неможливе без упорядкування умов використання сортів рослин та відтворення насіння, яке є комерційним носієм сортів. Формування висококласної та життєздатної насіннєвої системи в Україні,  потребує системності та узгодженості умов правової охорони сортів рослин та їх використання,  що охороняє економічні інтереси селекціонерів  та сприяє окупності коштів, що вкладаються у селекцію, оскільки створення нових сортів рослин вимагає великих матеріальних та інтелектуальних витрат.

Враховуючи з того, що весь сектор, включно із виробниками та держорганами працюють над розробкою нових моделей процессу створення додаткової вартості, формування системи сплати роялті  - питання на порядку денному не лише галузі насінництва в Україні, а і для українського АПК.

Роялті – це не просто «якісь» відрахування власнику сорту товаровиробником, це інвестиція вкладена у селекцію, це запорука того, що виведення нових більш продуктивних сортів та видів триватиме і  вигоди товаровиробника будуть збільшуватися, через постійне покращення та розробку нових  для них же нових сортів та технологій.

Сорт рослин для фермера та товаровиробника — це ресурс для сівби, його конкурентноздатність, врожаї, якість, стабільна діяльність й готовність до кліматичних викликів.

Нині, в Україні, відсутні структуровані правила виплати  роялті за використання або за надання права на використання сортів рослин, що є підставою для виробництва/відтворення насіння та його використання товаровиробниками у господарській діяльності. І кожний власник сорту/володілець патенту на сорт сам контролює всі питання.

Крім того, питання ускладнена «міксом» понять роялті та авторська винагорода. На відміну від авторської винагороди, роялті є платою за право використання майнових прав інтелектуальної власності. Роялті сплачується саме володільцю патенту на сорт рослин, що є власником майнових прав.

Насінництво, як вид діяльності та агробізнесу, який конкурентний, технологічний, оснований на використанні інтелектуальної власності.

Компанії-члени Насіннєвої асоціації України та сама асоціація, це, показують на своєму прикладі,  це діяльність, в якій потрібно - розуміння суті, тут інтелектуальну лінь не компенсуєш іншими засобами, щоб потім просто мати більше роботи.

Додати новий коментар