ГО та Мінагрополітики обговорили проблеми у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва

25 серпня 2016 року відбулась робоча зустріч представників профільних громадських об’єднань і бізнесу  з керівництвом Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо виконання функцій міністерства у сфері охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва.
Дякуємо Українській аграрній конфедерації за підтримку та ініативу http://agroconf.org/content/go-ta-minagroprod-obgovorili-problemi-galuzi-nasinnictva-ta-ohoroni-prav-na-sorti
В ході зустрічі було обговорено блоки питань по стану виконання функцій державної реєстрації сорту та сертифікації, зокрема:
формування та затвердження Програми польових досліджень кваліфікаційної експертизи озимих культур 2016-2017;
організація документообігу по заявкам на сорти рослин: підготовка та підписання документів по заявкам на сорти рослин в Мінагрополітики, відповідальність та дотримання конфіденційності матеріалів заявки на сорти рослин.
реалізація змін до Закону України «Про охорону прав на сорти рослин», які набули чинності з 30.06.2016, застосування підзаконних актів (постанов та наказів), які не приведені у відповідність; підготовка та обговорення проектів, врахування зауважень від асоціацій до проектів підзаконних актів для реалізації законодавчих змін.
стан виконання функцій сертифікації (польове оцінювання, маркування партій насіння, відбір проб, здійснення аналізу, оформлення сертифікатів)
виконання функцій сертифікації Мінагрополітики  відповідно до діючої редакції Закону України «Про насіння і садивний матеріал», формування організаційної структури; матеріально-технічної бази, штатної чисельності; приймання функцій ведення Реєстру виробників насіння та сертифікації від Держсільгоспінспекції
розблокування процедури видачі підтверджень  для ввезення зразків для селекційних, дослідних цілей, експонування
 
Насіннєва асоціація України, яка представляє інтереси компаній власників селекційних ресурсів та постачальників насіння/садивного матеріалу, наголошує щодо необхідності термінового вирішення нагальних і невідкладних питань у сфері охорони прав на сорти рослин та налагодження роботи з заявками на сорти рослин та процедури їх державної реєстрації.

Згідно Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» зі змінами (далі – Закон),  постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 № 1119 «Про затвердження Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України», єдиним Компетентним органом, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони прав на сорти рослин,  є Мінагрополітики.

На сьогодні,   заявники не в змозі реалізувати власні права відповідно до Закону, що в свою чергу, завдає економічних збитків всім учасникам ринку сортів, погіршує інвестиційний клімат.

При цьому, заявниками виконуються всі вимоги Закону та в повному обсязі  здійснюється  попередня  сплата зборів за всі дії з охорони прав на сорти рослин.

Стан розгляду заявок на сорти рослин з супроводжуючим документообігом, на сьогодні, викликає глибоку стурбованість у компаній –власників селекційних ресурсів, затримки проходження процедур в порівнянні з попередніми роками становлять 6 і більше місяців.

 

Сподіваємось, що за результатами наради будуть  вжиті  заходи щодо вирішення порушених нами питань, питання будуть розглянуті  керівництвом держави по суті  та не залишені поза увагою, як такі.