Відкрите звернення громадських професійних організацій АПК України

Громадські професійні організації АПК підтримують підписання угоди про поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС

Громадські професійні організації, що представляють аграрний бізнес в Україні - Європейська Бізнес Асоціація, Аграрний союз України, Асоціація фермерів і приватних землевласників України, Асоціація "Укроліяпром", Асоціація "Український клуб аграрного бізнесу", Національна асоціація "Укрцукор", Національна асоціація «Союз птахівників України», Спілка молочних підприємств України, Українська аграрна конфедерація, Українська зернова асоціація, Асоціація «Укрсоя», корпорація «Тваринпром», Асоціація «Союз кормовиробників», Асоціація виробників молока, Насіннєва  асоціація України, Союз учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, Асоціація «Укркондпром» - підтримують якнайшвидше підписання угоди  про поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. 

В асоціаціях наголошують, що із загального експорту аграрної продукції в обсязі 18 млрд доларів США,  до країн ЄС  було експортовано продукції на суму 4,8 млрд.дол, або 27% від усього експорту. За даними аналітиків, потенціал збільшення експорту до ЄС у разі підписання угоди про вільну торгівлю становитиме щонайменше 1-1,2 млрд. доларів США. Вихід на європейські ринки сприятиме також маркетингу української сільськогосподарської та харчової продукції на ринках третіх країн.

Представники аграрного сектору підкреслюють, що переговорний процес щодо формування параметрів вільної торгівлі проходив у активній взаємодії Міністерства аграрної політики і продовольства України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі Україні із асоціаціями і бізнес-спільнотою. При цьому переважна більшість пропозицій, що висловлювались галузевими об’єднаннями, була врахована.

Аграрна громадськість наголошує, що умови парафованої угоди про вільну торгівлю у цілому є вигідними для українського аграрного комплексу.

Наприклад, лише за рахунок безмитного експорту зерна до ЄС у рамках розширених квот аграрії можуть додатково отримати зростання доходів  у сумі  біля 180 млн.євро щорічно.

Угодою передбачається можливість безмитної поставки до ЄС сирів, плодоовочевої продукції, рослинних олій і шротів та значної кількості інших видів сільськогосподарської продукції. Це дозволить  аграріям  додатково диверсифікувати  ринки збуту та надасть стимули для подальшого розвитку галузей АПК України.  Також Україна залишила за собою можливість захисту внутрішнього ринку по найбільш критичних товарних позиціях, такі як м'ясо свинини, цукор, окремі молочні продукти  шляхом застосування імпортних квот та/або лише часткового зниження чинних  імпортних мит.

У бізнес-громаді наголошують, що передбачене угодою удосконалення регуляторного середовища шляхом приведення його у відповідність до законодавства ЄС дозволить створити в Україні більш сприятливий бізнес-клімат, що забезпечить надходження інвестицій для подальшого розвитку галузей АПК. Приведення ж системи якості і безпечності харчової продукції в Україні у відповідність до передової практики країн ЄС зробить більш захищеними інтереси споживачів продовольства в Україні.

Питання підписання Угоди про асоціацію з ЄС неодноразово обговорювались усіма зацікавленими представниками  аграрних галузей України.  Такий  крок України був підтриманий у ході Національного Круглого столу “Аграрний сектор України на шляху європейської інтеграції” під головуванням співголови міжфракційного депутатського об’єднання Верховної Ради України "Європейський вибір", президента УСПП А.К.Кінаха за участі міністра аграрної політики та продовольства М.В.Присяжнюка, голови аграрного комітету Верховної Ради Г.М.Калєтніка, широкої аграрної громадськості, представників науки, бізнесу,  а також на засіданні Громадської ради при Міністерстві аграрної політики та продовольства України.

Виходячи із зазначеного аграрна громадськість висловлює переконання в наступному:

По-перше, підписана Угода сприятиме подальшому зміцненню економічних зв’язків, торгівлі й інвестиціям між Україною та ЄС, допомагатиме уряду України у реалізації програми реформ, яка має на меті подолання негативних наслідків глобальної економічної та фінансової рецесії, знищення корупції та забезпечення відновлення сталого розвитку національної економіки.

По-друге, асоційоване членство України в ЄС дало б поштовх до розвитку вітчизняного АПК.

По-третє, буде створено передумови для:

·        макроекономічної стабільності;

·        відкриття нових ринків збуту української сільськогосподарської  продукції;

·        додаткових інвестицій в український АПК;

·        забезпечення розвитку середнього та малого бізнесу на селі;

·        впровадження в Україні стандартів та регламентів ЄС в АПК, що неминуче призведе до підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств;

·        підтримки позитивного сальдо торговельного балансу країни за рахунок аграрної галузі.

По-четверте, буде створено передумови для недопущення на український ринок європейської продукції, на яку в ЄС виділяються експортні субсидії, а це означатиме, що вітчизняна продукція та вітчизняний товаровиробник будуть захищені.

Для нас є очевидним те, що підписання Угоди означатиме унікальний шанс, який не можна втрачати за будь-яких умов.

Зважаючи на зазначене, аграрна бізнес-спільнота висловлюється  за  прискорення процесу підписання Угоди про асоціацію з ЄС, складовою частиною якої є угода про поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі, в інтересах України, її економіки та Народу.

 

Прикріплені файли: