Спільне звернення Насінєвої асоціації України, Української аграрної конфедерації та Українського клубу аграрного бізнесу до Прем'єр-міністра України М.Я. Азарова щодо перешкоджання імпорту високоякісного насіння

За результатами проведення спільної прес-конференції з питань затримок імпорту насіння, у якій взяли участь сільськогосподарські виробники, представники Насіннєвої асоціації України, Української аграрної конфедерації, Українського клубу аграрного бізнесу, направлено спільний лист учасників події до Прем’єр-міністра України М.Я. Азарова із застереженням можливого зриву оптимальних строків проведення весняно-польових робіт через ситуація, яка склалася із забезпеченням якісним насіннєвим матеріалом українських сільгоспвиробників.
Незважаючи на відсутність обґрунтованих причин для обмеження імпорту насіння сільськогосподарських культур, відповідними державними органами створюються формальні перепони для митного оформлення насіння при ввезенні його країну. Безпідставно затримується видача насіннєвим компаніям довідки про знаходження відповідних сортів та гібридів у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, яка необхідна при проходженні процедури розмитнення насіння.
Протягом тривалого часу компанії-іпортери не мають змоги отримати зазначений документ, що серйозно загрожує зриву контрактів на поставку насіння, спричиняє як прямі збитки компаніям, так і збитки, пов’язані із втратою ділової репутації. Врешті, це загрожує зриву посівної кампанії 2011 року по багатьох важливих сільськогосподарських культурах (частка посівів зарубіжної селекції у 2010 р становила: соняшник – 35%, кукурудза – 40%, ріпак, капуста, цибуля – 50%, цукрові буряки – 60%).
Як зазначено у листі, відсутність якісного насіннєвого матеріалу та використання насіння гірших посівних кондицій може суттєво обмежити потенціал врожайності. Так, за попередніми прогнозами урожай зернових у 2011 році становитиме 45-47 млн. тонн, однак через проблми із нгасінням даний показник може бути знижений до 40 млн. тонн. Аналогічні наслідки можливі і у виробництві цукрових буряків та овочів, що може зумовити збереження імпортозалежності українського продовольчого ринку та здороження вирощеної продукції восени цього року. Більше того, використання менш якісного насіння зумовить не лише зниження врожайності на 15-20%, але й аналогічне підвищення собівартості виробництва основних сільськогосподарських культур, що негативно позначиться на споживчих цінах після збирання врожаю 2011 року.