Насіннєва асоціація України провела захід на тему, як боротися із підробками та фальсифікатом у насінництві

23 лютого 2018 року Насіннєва асоціація України провела воркшоп «Підробки та фальсифікат у насінництві». Захід, який був включений до офіційної програми виставки «Зернові технології 2018», що протягом трьох днів проходила у Київському Міжнародному виставкому центрі, відбувся за підтримки Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, ТОВ «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» та ІА «АПК-ІНФОРМ».

Серед учасників воркшопу були компанії-члени Насіннєвої асоціації України; представники Державної фіскальної служби, Мінекономрозвитку, Мінагрополітики, Департаменту кіберполіції Національної поліції України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Департаменту АПК у Київській обл., ДП «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу», виробники с/г продукції, насіннєвих та селекційних компаній, представники посольств країн ЄС в Україні та ЗМІ.

Модератором заходу виступив голова Правління Насіннєвої асоціації Вячеслав Гаврилянчик. Він, виконавчий директор Асоціації Григоренко Сюзана, а також всі інші представники приватного сектору і держорганів одностайно наголосили на важливості питання, яке потрібно обговорювати. Варто доносити до фермерів, що короткострокова вигода при придбані дешевшого контрафактного/ насіння виллється в утрати у майбутньому, які збитки від цього понесе держава.

Які є можливості боротися із фальсифікатом розповів Олександр Пахаренко, партнер патентно-правової компанії «Пахаренко і партнери», адвокат, патентний повірений України, директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством» (УАПП). У своїй презентації «Практичні кроки боротьби з підробками у насінництві» він вказав, що виробництво та збут контрафактних товарів — це глобальна, пов’язана з багатомільярдним оборотом проблема, яка має серйозні економічні, соціальні та екологічні наслідки для держав і споживачів. Єдиним дієвим механізмом впливу на ринок контрафакту є створення умов, за яких виготовлення та збут контрафактної продукції стануть непривабливими і невигідними. Цьому сприятиме – застосування жорстких санкцій до виробників та продавців контрафакту, налагодження ефективної роботи правоохоронних органів у співпраці з правовласниками та проведення просвітницьких акцій.

Змістовними результатами дослідження по підробками у своїй доповіді «Фальсифікат на українському ринку насіння соняшника та кукурудзи» поділилася Олександрина Овдієнко, експерт «АПК-ІНФОРМ». Вона, зокрема, зазначила, що фактично чверть фермерів усвідомлено купували фальсифіковане насіння. Серед названих причин, чому підроблене насіння все ще має попит вказана менша вартість; те, що невеликі агропідприємства купують посадковий матеріал невеликим партіями і часто за мірою своїх фінансових можливостей, через що вони не отримують необхідні знижки через офіційні канали. Також фермерах бракує інформації щодо вибору необхідного насіння. А в якості виходу із цього експерт називає розробку програм більшої лояльності до невеликих виробників, проведення навчальних заходів, орієнтованих на таку цільову групу.

Важливим прикладом, які наслідки несе собі в контрафакт стала історія фермера із Дніпропетровщини, представлена на воркшопі ним особисто. Через свою необізнаність і брак інформації про насіння офіційних компаній він у 2010 році звернувся до першого-ліпшого продавця, який реалізував йому посадковий матеріал під умову отримання частки від врожаю. Як виявилося, насіння було підробним і взагалі не дало врожаю. Експертизи залучених офіційних виробників, під бренди яких була замаскована продукція, довели її підробність, однак судова тяганина триває вже восьмий рік. Більш того, в суді розглядається не лише позов щодо продажу підробного насіння, але й претензії компанії-продавця, що фермер не компенсував їм кошти від врожаю із того насіння. Збитки ж фермера від недоотриманого врожаю становили 750 тисяч гривен, ще 100 тисяч – було втрачено на придбанні неякісного насіння. Сам товаровиробник радить ретельно вивчати інформацію про насіння, в якій упаковці воно має продаватися, які засоби захисту пакування (індивідуальні номери мішків, голограми) застосовують насіннєві компанії, щоб уберегти своїх клієнтів від підробок.

Насіннєва асоціація України виступає за те, щоб подібні ситуації ніколи не траплялися і з цією метою в рамках заходу була презентована нова інформаційна листівка «Скажемо «Ні» - контрафактному насінню», яка розповсюджувалася на виставці «Зернові технології» протягом всіх днів роботи. Матеріал було підготовлено для якомога ширшого інформування фермерів і споживачів про наслідки і небезпеку, яку несе у собі підроблене насіння.

Так, зокрема, використання підробленого насіння:

  • ставить під загрозу продуктивність сільського господарства в цілому.
  • Несе суттєвий ризик врожаям фермерських господарств, воно може містити домішки і не даватиме прорекламованих або обіцяних показників. Низькі врожаї і погана якість культур впливають на дохід фермера.
  • Підроблення насіння є порушенням прав інтелектуальної власності на сорт, що є кримінальним діянням.
  • Дистриб'ютори підробленого насіння не надають базової супровідної інформації, залишаючи фермерів без підтримки і супроводу щодо відповідального і належного використання продукту

При купівлі насіння необхідно звертати увагу на ВАРТІСТЬ продукції, оскільки справжнє виробництво недешевий процес і кожний продукт має ціну; МІСЦЕ КУПІВЛІ. Сумнівні ринки, мобільні точки продажів - не місце продажу справжньої продукції; також варто оминати «сайти-одноднівки», що не містять контактів та даних про виробників насіння. ЯКІСТЬ ТА УПАКОВКА -- Фірмові речі завжди мають якісну упаковку з логотипом фірми. Зовнішній вигляд та якісні показники повинні підтверджуватися сертифікатом на насіння/садивний матеріал. СЕКРЕТНІ ПАСТКИ ВИРОБНИКА ДЛЯ ПІДРОБНИКІВ, як-то: маркування, нанесення спеціальних голограм, магнітних смуг на тару із засобами захисту. Їх ідентичність завжди можна буде перевірити на САЙТАХ ВИРОБНИКІВ/ ПОСТАЧАЛЬНИКІВ.

В разі придбання насіння Насіннєва асоціація України наполегливо пропонує звертатися саме до офіційних постачальників/ дистрибуторів. Якщо ж ви стали потерпілим від шахрайських дій, а також з метою протидії поширенню підробленого насіння радимо звертатися до правоохоронних органів. Не експериментуйте на собі!