Насіннєва асоціація України і ISF домовилися спільно боротися із підробками насіння

10-11 лютого у Києві відбулася робоча зустріч Насіннєвої асоціації України і Міжнародної насіннєвої федерації ISF (International Seed Federation), присвячена боротьбі із підробками і нелегальним використанням насіння. Для роботи над таким нагальним питанням організаціями була започаткована спеціальна спільна робоча група Task Force Ukraine, до складу якої увійшли міжнародні експерти ISF, запрошені компанії-лідери ринку, члени Насіннєвої асоціації.

Перше зібрання пройшло за безпосередньої участі Антоніо Вілларроель, очільника робочої групи ISF з протидії нелегальному використанню насіння (ISF WG ISP). Перш за все експертом з Іспанії була відзначена важливість ринку Україні і те наскільки підробки можуть шкодити йому. Для того, щоби зрушитися ситуацію з місця в ISF було запропоновано перейняти їх досвід у боротьбі проти нелегального використання насіння у країнах Середземномор’я. Так, активні дії у Туреччині, Італії та Іспанії сприяли суттєвому зменшенню сірого ринку.

Для початку діяльності робочої групи в Україні ISF та Насіннєвою асоціацією було проведено оцінку законодавчої бази, визначено кого долучити до проекту, підготовлено анкету-опитувальник, щоби виокремити із якими видами порушень у сфері використання насіння найчастіше стикаються насіннєві компанії в Україні, які культури найчастіше потрапляють до кола інтересів «нелегальних дільців».

Одним із важливих аспектів Антоніо Вілларроелєм було відзначено, що в переважно в усіх країнах, включно із Україною, законодавчий рівень в теорії є достатнім для того, щоби запобігти функціонування ринку без підробок. Однак, на практиці просто законів не вистачає, щоби не допустити незаконне використання насіння. Через це учасникам ринку потрібно консолідуватися, діяти спільно проти підробок і не боятися відстоювати свої права.

За підсумками першої зустрічі спільна група Насіннєвої асоціація та ISF буде працювати у трьох напрямках:

- правозастосування – потреба у розробці спільних єдиних підходів для розгляду справ щодо підробок у судах, підготовки до створення правових прецедентів та сприяння покращення обізнаності суддів у сфері інтелектуальної власності щодо насіння і сортів;

- комунікації – необхідність просувати питання через засоби масової комунікації, презентуючи ключові меседжі в чому криється небезпека підробок і незаконного використання насіння; та

- навчання – підготовка до проведення як внутрішніх (для членів Насіннєвої асоціації), так і зовнішніх (для органів влади, правоохоронців) семінарів щодо правових аспектів, реагування на випадки виявлення підробок, тощо.

Теги: