Насіннєва асоціація прийняла участь у заході, присвяченому боротьбі із контрафактом

Сьогодні, 20 квітня, у Києві пройшов круглий стіл «Безпека майбутнього: Засоби захисту рослин і сорти рослин (насіння та рослини)». Захід відбувся в рамках ІІ Міжнародного форуму по боротьбі з підробками та піратством «Контрафакт і піратство — загроза національній безпеці та економіці», якій зібрав експертів та спеціалістів, які протистоять поширенню фальсифікату в різних сферах.

Розпочав круглий стіл Генеральний секретар Міжнародної Насіннєвої Федерації (International Seed Federation, ISF) Майкл Келлер. В своєму виступі він зосередився на загальних незаконних практиках, із якими стикаються виробники насіння, а саме підробки, незаконне використання назв сортів, торгівельних марок, тощо. За словам експерта, наявність підробок і контрафакту у сфері насінництва має величезний негативний вплив, починаючи від ризиків, які з'являються для сільського господарства і економіки в цілому, і закінчуючи шкодою, яка завдається довкіллю та продовольчому ланцюгу.

Як зазначає Майкл Келлер, незаконні практики у насінництві існують через культурні та соціальні фактори, недостатність обізнаності щодо значимості цієї сфери, нерозумінню важливості цього питання зі сторони держави та високі прибутки, коли навіть самі працівники насіннєвих компаній можуть сприяти поширенню контрафактної продукції. Як вихід із ситуації, що склалась, голова Міжнародної Насіннєвої Федерації пропонує, щоби виробники насіння вдавалися до усіх можливих видів захисту своєї продукції (сортів рослин та безпосередньо насіння), застосування та дотримання умов ліцензійних договорів, проведення освітніх заходів для працівників сфери та налагоджена співпраця із відповідними органами влади, які мають контролювати сферу.

Більш докладно про те, що ми маємо на ринку насіння України стосовно ситуації із контрафактом (підробками) та фальсифікатом, розповіла Сюзана Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України. Перш за все експерт запропонувала розібратися із термінологією, якою в країні на законодавчому рівні визначають ті чи інші підробки. Так, було визначено, що для ринку насіння в Україні контрафактом вважається ввезення продукції особами, що не уповноважені виробником або власником торгової марки та сорту, як об’єкта інтелектуальної власності, на який отримано правоохоронювані документи, для здійснення імпорту товару на певній території або регіоні. В той час як фальсифікатом буде виготовлення продукції на території України зі спотвореним змістом з копіюванням зовнішніх ознак та зовнішнього оформлення справжнього. В цьому разі під фальсифікат підпадає наступне: повністю неоригінальний продукт (свідоме придбання; підміна насіння при висіванні); пропонування до продажу та реалізація продукції під чужими торговельними марками; насіння сорту/гібриду не відповідає сортовим показникам тощо; придбання насіння F2, та наступних поколінь; підмішування при висіванні низькоякісного насіння до оригінального гібриду і т.д.

Із повними версіями виступів Майкла Келлера і Сюзани Григоренко можна ознайомитися у вкладених нижче файлах.

В подальших виступах на форумі представники насіннєвих компаній поділилися власним досвідом щодо захисту своєї продукції від підробок. Зокрема, було розказано про застосування 3D-голограм, якими маркують пакування, можливість перевірки партій на офіційному сайті компаній, використанні бар-кодів, протруєння насіння ультрафіолетом, тощо. При підбитті підсумків круглого столу було зазначено, що фальшування у сфері насінництва загрожує як економічній, так і продовольчій безпеці і протидіяти цьому треба спільними зусиллями бізнесу і органів влади.

Із докладним фотозвітом по заходу можна ознайомитися за посиланням.